top of page
NACE KODU NEDİR? NASIL ÖĞRENİRİM?

Nace Kodu Nedir?

Bir kodlama sistemi olan “NACE” Avrupa‘da ekonomik faaliyetlerle ilgili istatistik üretilmesi ve yayılması amacına yönelik bir başvuru kaynağıdır. Açılımı “Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté Européenne” şeklindedir ve ismini bunun baş harflerinden alır. NACE kodu uygulaması, “Tüm Ekonomik Faaliyetlerin Uluslararası Standart Sanayi Sınıflaması (ISIC)” ile bağlantılıdır ve ekonomik faaliyetlere ilişkin istatistiki verileri dünya standartlarında karşılaştırma açısından da oldukça önemli bir araçtır. NACE kodu aynı zamanda iş yerlerinin çalıştıkları alanlara göre tehlike sınıflarını belirleyen sistemin oluşturduğu altı haneli bir koddur. Bu sebeple altılı faaliyet kodu olarak da bilinir.

Nace Kodu Ne İşe Yarar?

NACE kodu, işyerinin faaliyet alanını ve bununla bağlantılı olarak işyeri tehlike sınıfı bilgisini veren bir koddur. Yeni bir işyeri açarken işyerini Ticaret Odası’na kaydettirmeden önce NACE kodunu mutlaka öğrenmeniz gerekir. Doğru NACE kodu belirlendiğinde işyeri tehlike sınıfı da doğru tespit edilebilir. İş sağlığı ve güvenliği kanunu sonrasında oluşan tehlike sınıfları da işyeri NACE kodu ile belirlenir.

İşyerimin Nace Kodunu Nasıl Öğrenirim?

NACE koduna göre işyerinizin tehlike sınıfını belirlenir. İş yerleri, tehlike sınıfına göre 3’e ayrılır. Bu sınıflar şu şekildedir;

  • Tehlikeli: İmalat, kesme, boyama, servis gibi işlerin yapıldığı iş yerleri.

  • Az tehlikeli: Büro hizmetleri, gıda, perakende alışveriş gibi iş yerleri.

  • Çok tehlikeli: İnşaat, maden, tersane gibi işlerin yapıldığı iş yerleri.

 

NACE koduna göre işyerinizin "EK-1 İşyeri Tehlike Sınıfları Listesi" indirip, öğrenmek için tıklayınız.​

Nace kodunu öğrenmek
bottom of page